/Поглед.инфо/ Последната точка в разрива на газовите отношения между Русия и ЕС от 60-те години на миналия век символично ще бъде поставена след година и половина, когато изтича договорът за транзит. Украйна не възнамерява да преговаря с Русия за удължаване на транзита на газ. Доскоро подобен сценарий рисуваше плашеща картина. След ударната фаза на енергийната криза през 2022 г. обаче ЕС наистина няма от какво да се страхува. Освен това има начин да запази доставките дори без договор.
Украйна не възнамерява да преговаря с Русия за удължаване на договора за транзит на газ за Европа, който изтича в края на 2024 г. Това заяви министърът на енергетиката на Украйна Герман Галущенко. Според него следващата година ще покаже каква е „способността на Европа изобщо да функционира без руски газ“.
Това твърдение, разбира се, не беше изненада. Краят на този договор ще отбележи почти пълно газово прекъсване между Европа и Русия след много години сътрудничество. Първият съветски газ по газопровода “Дружба” започва да тече през 1967 г. за Чехословакия. Година по-късно, през 1968 г., е подписан договор за доставка на газ за Австрия. Доставките за Германия започват през 1973 г. След това всяка година в Европа се откриваха нови пазари за продажба на руски газ.
Повратната точка е 2022 г., която ще бъде началото на края на тази невероятно дълга дружба между съседи.
Изненадващо, последствията както за Украйна, така и за ЕС от прекратяването на договора през 2024 г. сега не изглеждат толкова катастрофални, колкото бяха преди година и половина. Но само защото европейците вече изтърпяха целия шоков сценарий миналата година.
„Украйна дълго време се справяше без физически доставки на руски газ за собствените си нужди. Единствената загуба за Украйна е загубата на пари от транзита на руски газ“, казва Алексей Громов, директор по енергетиката в Института по енергетика и финанси.
Украйна произвежда 18-19 милиарда кубически метра на своя територия и ако по-рано, при потребление от 60 милиарда кубически метра, това силно не достигаше, сега е напълно достатъчно. Още през 2020 г. потреблението падна до под 25 милиарда кубически метра, а през 2022 г. потъна с още поне 50%.
Паричните загуби на Украйна поради края на транзита няма да бъдат толкова високи, колкото биха могли да бъдат преди. Въпреки че, разбира се, сега всяка стотинка трябва да се брои. Защото самият транзит вече намаля.
„В сравнение с 2021 г., когато през Украйна беше гарантирано да се изпомпват до 40 милиарда кубически метра газ годишно, сега ситуацията е различна. Изпомпваме е най-много 15-18 милиарда кубически метра на година. Следователно приходите на Украйна от транзита на руски газ вече са значително намалени“, казва Громов. Изпомпването беше намалено поради отказа на Украйна миналата година да получи газ в една от двете газови компресорни станции.
В същото време Украйна очаква да компенсира недостига на приходи за своя бюджет поради транзита чрез използването на украинските газови хранилища за нуждите на ЕС, което вече се случва през тази година, добавя експертът. Украинските газови хранилища са удобно разположени по западната граница, а в самата Европа хранилищата вече са пълни почти 90% необичайно рано. Следователно европейците имат възможност да изпомпват повече газ, отколкото искат да използват. Първо, има вероятност цените да се покачат през зимата. Второ, след топлата зима на 2022-2023 г., предстоящата може да се окаже студена. Ето защо е по-добре да се запасят за бъдеща употреба.
Що се отнася до Европа, тя вероятно вече е преминала шоковата фаза на енергийната криза през 2022 г. Следователно всички турбуленции, които го очакват през следващите години, едва ли ще надминат миналия връх.
„Русия доставяше на Европа само 140 милиарда кубически метра тръбопроводен газ, но миналата година достави само 76 милиарда кубически метра, тоест два пъти по-малко. И Европа се справи, макар и с тежки загуби. Тази година Русия ще достави не повече от 25 милиарда кубически метра газ, като се вземе предвид натоварването на “Турски поток” и украинския транзит. И дори при такива условия Европа ще се справи, никой няма да замръзне през зимата“, казва директорът на енергийното направление на Института по енергетика и финанси.
Цената на подобен «успех» на Европейския съюз, разбира се, е висока. Защо ЕС ще се справи дори с толкова малко руски газ?
Първо, защото газовите хранилища са пълни с газ до ръба. Останаха доста добри наличности след топлата зима. Освен това наляха нова газ, защото цените бяха удобни.
Второ, структурата на европейската икономика се промени драматично и доста бързо. „През последната година и половина се наблюдава деиндустриализация на Европа. Промишленото производство в Европа е намаляло с 20% миналата година и с 10% през първата половина на съответния период на миналата година. Въпреки че уж цените на газа тази година са много по-удобни (не 1000-3000 долара за хиляда кубически метра, а вече 400-500 долара). Това означава, че европейската индустрия е намалила производството си с почти една трета. Редица индустрии в Европа просто бяха затворени, главно енергоемки химически заводи за производство на минерални торове и други. Редица производства бяха преместени от Европа в САЩ, а не в Китай, и няма да се върнат, защото има по-добър инвестиционен климат и условия за по-нататъшна работа. Европейските предприемачи се опасяват, че ако възобновят работата си в ЕС, високата волатилност на цените на газа ще се върне отново“, отбелязва Громов.
Трето, властите и населението на ЕС предприемат мерки за икономии: някои европейци преминаха към отопление на домовете си с дърва, а европейските власти също заменят производството в ТЕЦ от въглища на газ, особено в Германия и Полша.
„Така, ако миналата година Европа е живяла без 70 милиарда кубически метра руски газ, то със сигурност ще може да живее през следващите години без 15-18 милиарда кубически метра руски газ, които сега минават през Украйна“, обобщава Громов.
Четвъртият важен фактор, който ще помогне на ЕС, е забавянето на икономическия растеж в Китай, което води до отслабване на търсенето, включително на ВПГ. Това означава, че КНР няма да изкупи целия свободен ВПГ на световния пазар и няма активно да се бори за него с Европейския съюз, а Европа ще има достатъчно.
Ако Китай е навлязъл в дълъг етап на забавяне на икономиката си, то Европа спокойно може да го изкара без шокови зими до 2026-2027 г., смята експертът. През тези години нов допълнителен ВПГ ще се излее на световния пазар от Съединените щати и Катар, където ще започнат да работят нови заводи. Ето защо по-рано имаше очаквания, че без руски газ Европа ще бъде изправена пред енергийна криза до 2027 г. Но сега ситуацията изглежда различно.
„Тогава никой експерт не би могъл да предвиди, че Европа ще успее да промени структурата на икономиката си толкова бързо и да намали потреблението на газ толкова много. Но шоковата терапия, която се случи през 2022 г., показа, че това е възможно. Всички прогнозни модели показаха, че Европа ще успее да намали максимално търсенето на газ само с 9-10%, а ние видяхме намаляване на търсенето със 17%“, заключва Громов.
„Така катастрофалният сценарий, когато хората мръзнат в домовете си, ще има прекъсвания на тока, няма да се случи. Но, разбира се, можете да видите как европейската икономика пострада много“, казва Громов.
Цената е висока разбира се. Това са спад с една трета в промишлеността, милиарди евро, похарчени за поддържане на цените на газа за домакинствата под контрол, рекордна инфлация, с която ЕЦБ се бори с повишения на лихвените проценти, забавяне на европейската икономика и надвисналата заплаха от рецесия в еврозоната следващата година. В Германия икономиката вече се плъзна в отрицателна плоскост. Само Германия е похарчила 18 милиарда евро в края на юли за мерки за ограничаване на цените на електроенергията и газа. През декември бяха отпуснати 22,7 млрд. евро за потребителски помощи за енергийни доставки. Целият пакет от мерки за подкрепа се оценява на 200 милиарда евро.
Интересното е, че на теория транзитът на руски газ през Украйна може да продължи и след края на транзитното споразумение. И за това всъщност изобщо не е необходимо да се подписва нов договор. Според европейските правила капацитетите за пренос на газ могат да се резервират на търгове. По този начин например транзитът на руски газ през полския участък на газопровода Ямал-Европа беше осъществен дори след изтичането на договора за транзит през 2020 г. Украйна премина към европейската система за договаряне на транзитен капацитет. Съответно страната е длъжна да провежда редовни търгове за използване на мощностите на своята газова система. Така “Газпром” може да купува ежедневни партиди за ежедневно изпомпване на газ, тъй като срещу него все още не са наложени санкции“, подчертава Игор Юшков, експерт от Финансовия университет към правителството на Руската федерация и Фонда за национална енергийна сигурност.
Недостатъкът е, че Украйна може да определя цената на транзита по свое усмотрение и тя може да се окаже недостатъчна. Освен това търсенето на транзитни мощности вече няма да се определя от договора, а от самите купувачи — европейците. И това търсене през зимата може да бъде много високо, а през лятото, например, нулево.
„Подобна система е неизгодна за самата Украйна, тъй като страната не получава точна гаранция за закупуване на транзит за дълго време. Всъщност кабинетът на Зеленски е изправен пред заплахата “Газпром” изобщо да не купува капацитет през лятото. В този случай инфраструктурата няма да работи“, казва експертът. Основният бенефициент от прекратяването на транзита на руски газ през Украйна, разбира се, ще бъдат САЩ. Те привличат на своя територия европейските заводи, ще получат по-слаба и следователно по-сговорчива еврозона, за да прокарат собствения си износ, и огромен пазар за своя ВПГ, който се планира да нарасне след три години.
Источник : Поглед Инфо